PŘEŽITÍ 07

Vybuduje se civilizace jednoduše znovu sama?

Mám na to několik odpovědí. První je, že ne, to je okamžitá reakce. Snadno přístupné zásoby ropy jsou pryč. Nikdy nebude jiný věk ropy. Nikdy nebude jiný věk zemního plynu. Nikdy nebude jiná doba železná nebo bronzová. Dále, nikdy nebude – nebo ne velmi, velmi dlouhou dobu – vysokých lodí, například proto, že lesy jsou pryč. Tato kultura byla zničující natolik, že zde nebude základ, na němž by mohly být postaveny podobné civilizace. Ornice je pryč. Ne, nikdy nepřijde další vzestup jiné civilizace jako je tato. Mohou zde být – za předpokladu, že lidé přežijí – některé drobné civilizace, avšak nikdy nebude jiná jako tato.

Za druhé, skutečně si nemyslím, že je to správná otázka. Je to jako probudit se uprostřed noci a slyšet křik své rodiny, když je mučena, a poté se podíváte a vidíte vraha stát nad vaší postelí. Otočíte se na osobu spící vedle vás a řeknete, “Miláčku, drahoušku, jak můžeme zajistit, aby sekerový vrah zítra nemohl proniknout do našeho domova?” Právě teď máme krizi a musíme se s tím, že je krize vypořádat. Kéž bychom měli ten luxus se starat o to, zda civilizace opět začne růst v budoucnu, ale nemáme takový luxus. Právě teď je třeba zastavit tuto kulturu před zabíjením planety a nechat na lidech, kteří přijdou poté, starat se o cokoliv, co znovu povstane.

Tato otázka mě připomíná jinou, na níž jsem se jednou zeptal: “Kolik času myslíš, že nám zbývá?” Ukázal jsem na osobu vedle ní. “Předstírejme, že ona je mučena v té místnosti tamhle. Můžeme slyšet její křik. Jak dlouho to bude snášet před tím, než začneme jednat? Kolik času bychom měli dát mučiteli, než to zastavíme? Existují nespravedlnosti, které se odehrávají právě teď. Dvě stě druhů dnes zemřelo. Otázkou je, co můžeme udělat k jejich ochraně právě teď. Pokud uvidíme tyto nespravedlnosti, musíme to zastavit.”

Derrick Jensen

Tohle je jeden z příspěvků sedmého čísla brožury PŘEŽITÍ.

coverpreziti07PŘEŽITÍ je brožura, která je složena z textů, které překládáme nebo sami píšeme. Její vydávání je sporadické, je udáváno tím kolik textů a kdy překládáme nebo píšeme. Název této brožury je odvozen od situaci, v níž jsme. Žijeme v tomto živém světě, který nejen, že je systematicky ničen, ale přímo vymírá, a to za stále větší rychlosti rukou civilizace. Ovšem nesoustřeďujeme se pouze na environmentální, socio-environmentální problémy, ale také na sociální problémy, které se snažíme řešit na mnohem hlubších úrovních, jež nám poskytuje anarchistická kritika civilizace.

Brožura, tak jako jiné, je volně šiřitelná. Pokud byste ji sami tiskli a chtěli za ni nějaký dobrovolný poplatek, prosíme používejte vše pro řešení environmentální krize, osvobození zvířat, sociální nespravedlnosti, apod. Nejlépe však na šíření anti-civ myšlenek, které podle nás pojímají komplexně všechny tyto problémy, a snaží se je napadnou na základní úrovni.

Obsahem sedmého vydání je osm textů:

1. Proč technologický systém zničí sám sebe? Ted Kaczynski
2. Technologické otroctví: Odezva na Campbella a Lipkina David Skrbina
3. Nová luddistická výzva Bill Joy
4. Radikální přehodnocení: Rozhovor s Johnem Zerzanem
5. Mimo (anti)kapitalismus
6. Příběh civilizace a divočiny: Ke kolonizaci Layla AbdelRahim
7. Civilizace potlačuje váš růst: Obrana primitivismu z obvinění ableismu Eric I. Smith
8. Dystopická kultura Koutney Mitchell

Přežití stáhnete na preziti07.