Proč jsou stromy ještě úžasnější, než si myslíme

Překvapilo by vás zjištění, že stejně jako zvířata, stromy komunikují vzájemně mezi sebou a předávají si svá dědictví dalším generacím?

V tomto fascinujícím videu profesorka Univerzity Britské Kolumbie Suzanne Simard vysvětluje, jak jsou stromy mnohem složitější, než si většina z nás dokáže představit. I když Charles Darwin předpokládal, že stromy jsou prostě jednotlivé organismy, které soutěží o přežití nejschopnějších, Simard dokazuje, jak se mýlil. Ve skutečnosti je opak pravdou: stromy přežívají prostřednictvím vzájemné spolupráce a podpory, jimiž si předávají základní živiny „v závislosti na tom, kdo je potřebuje“.

Dusík a uhlík jsou sdíleny prostřednictvím kilometrů sítí podzemních hub tak, že všechny stromy v lesním ekosystému dávají a přijímají jen správné množství, aby bylo zajištěno zdraví všech. Tato neviditelná síť funguje velmi podobným způsobem jako sítě neuronů v našem mozku, a pokud je jeden strom zničen, má to následky na všechny.

Simard mluví o „mateřských stromech“, většinou největších a nejstarších organismech, na nichž jsou všichni ostatní stromy závislí. Vysvětluje, jak umírající stromy předávají „dědictví“ dalším generacím, zajišťují důležité minerály malým stromkům proto, aby mohly pokračovat v růstu. Když lidé kácí mateřské stromy  bez povědomí o těchto velmi složitých „stromových společnostech“ nebo sítích, snižujeme šanci na přežití pro celý les.

„Nějak si toho nechceme všímat“, říká smutně Simard. „Umírající stromy přemísťují zdroje k malým stromům před smrtí, ale nikdy jsme jim nedaly šanci.“

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=-8SORM4dYG8]

 

0 thoughts on “Proč jsou stromy ještě úžasnější, než si myslíme

  1. Puntíčkování chrobáci

    Pro představu civilizace již vyhladila na 80 procent veškerého lesního porostu odlesňováním. Odlesňování pokračuje neuvěřitelnou rychlostí, každou hodinu se stává více než 1500 akrů půdy pouští. F.C.