Falešná řešení zelené energie; české titulky

Falešná řešení zelené energie je přednáška, která byla uvedena členy hnutí Deep Green Resistance (DGR) na PIELC 2014 (Public Interest Environmental Law Conference – Konference veřejného zájmu o práva životního prostředí).

Jak je pravděpodobně jasné z názvu, v přednášce jsou odhaleny některé mýty o tzv. zelené energii a představeny různé perspektivy a řešení na krizi, jíž my a jiné druhy čelíme.

V první části přednášky Max Wilbert, člen DGR, líčí ničení Země, genocidy či otrockou práci, jenž si vyžaduje výroba, zpracování, instalace a likvidace větrných turbín a solárních panelů a dalších věcí. Poukazuje na jejich vlastní neudržitelnost, když se spoléhají na rozsáhlou těžbu, světový obchod či globální průmyslové vykořisťování.

V druhé části se další přednášející, Camerun Foley, zabývá problémem mainstreamového environmentalismu, iluzí zelených technologiích jakožto další techofixakce, a jak nás tahle vidina zelených technologií odklání od vidění a rozpoznání skutečných problémů, skutečných řešení.

Ve třetí části přednášky se mluví o řešeních. Max Wilbert popisuje silné a slabé stránky jiných přístupů a mluví o krizi v ochraně životního prostředí. Na závěr přednášky Wilbert jasně nastiňuje postoje k těmto problémům, toho, co můžeme udělat.

K přednášce byly vytvořeny titulky, které můžeme/můžete volně šířit. U přednášky níže na videu jsou tyto titulky přidány, stačí jen kliknout na “CC” v levém dolním rohu po spuštění videa a vybrat si z menu “Czech”.

* My sice nesouhlasíme se vším, co aktivisté z DGR v přednášce uvádějí, ale přesto ji vnímáme jako velmi povedenou, a zcela určitě nutnou vidět, a to nejen těmi lidmi, kteří propadli víře těchto řešení zelené energie, nebo těmi lidmi, kteří hledají řešení na naší situaci a do níž byli uvedení ostatní druhy na Zemi naší kulturou, ale je dobré, aby ji viděl kdokoliv.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ujmouUY_WyA]